Kiedyś było lepiej.


Ile razy już słyszałeś te słowa? A może lepiej zapytać ile razy sam je wypowiedziałeś? Kiedyś było lepiej. A wtedy, to były czasy! Kto tak nie mówi? Wszyscy wspominamy przeszłość z sentymentem. Często wręcz ją gloryfikujemy i w różnym stopniu ubarwiamy to, co było kiedyś.  Nie ważne czy mówi to Twój dziadek, który ze łzami w oczach wspomina lata młodości. Opowiada o tym, jak komunikował się w czasach, gdy nie było telefonów, jak umawiali się na randki z Twoją babcią. Podobnie mówią nasi rodzice wracając wspomnieniami do prywatek tamtych lat. Tak samo mówisz i Ty. W internecie można znaleźć pełno treści gloryfikujących lata 90. „Gimbaza tego nie pamięta”. A co ich wczesne dzieciństwo było gorsze? Nie mają czego wspominać?

Wywyższamy przeszłość ponad teraźniejszość. Tak naprawdę szukamy nowych wymówek i usprawiedliwień na naszą obecną sytuację. Bo to kiedyś łatwiej było otrzymać dotacje, a ja teraz mam problem z rozwinięciem biznesu. Bo kiedyś autobusy były tańsze i teraz nie stać mnie na wyjazd za granicę. Bo kiedyś łatwiej było rozwinąć bloga, teraz jest ich tyle, że mojego nikt nie zauważa. I tak dalej i tak dalej. No trudno. Może i kiedyś było lepiej, może i nie, ale po co o tym rozmyślać? To nie zmieni zupełnie nic. Nie posunie spraw naprzód. Chyba lepiej jest skupić się na tym co jest TU i TERAZ. Na tym jakie TERAZ mamy możliwości i natychmiast ruszyć tyłek! Może warto poszukać pieniędzy na swój biznes na crowdfunding? Może spróbować pojechać gdzieś na stopa, albo wysilić się trochę i poszukać tanich lotów? Może skupić się na pisaniu bloga i szukaniu możliwości pokazania go, gdzie się tylko da? Nie ważne czy kiedyś faktycznie było lepiej, czy też nie, to mówienie o tym i tak nic nie zmienia. Nie rozwija nas.
Nie pomyśl proszę, że uważam wspominanie przeszłości za złe. Sama lubię to robić, ale nie po to by usprawiedliwić moją obecną sytuację, by sobie trochę ponarzekać. To destrukcyjne, a dodatkowo hamuje moją motywację. Staram się tego unikać 😉
To co było kiedyś lepiej? Masz może jakieś wspomnienia z przeszłości, dotyczące tego co kiedyś było lepsze?
Życzę Ci miłego niedzielnego wieczoru i do następnego czytania!
Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *