Jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa. Najprostszy poradnik w sieci.

jak przenieść bloga z Bloggera na Wordpressa

W tym tekście opisałam wszystkie niezbędne kroki związane z przenoszeniem bloga z jednej platformy na drugą. Od razu zaznaczam, że jestem technologicznym beztalenciem i wpis jest kierowany do osób takich jak ja. Jeśli nie masz zielonego pojęcia jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa, a już od dawna marzysz o tym, żeby był piękny i profesjonalnie wyglądał, to ten wpis jest dla Ciebie.

Jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa.

1. Wybierz sobie szablon.

Płatne szablony są zwykle bardziej rozbudowane, ciekawsze i oryginalniejsze od tych bezpłatnych. Możesz poszukać ich u wujka Google, albo tak jak ja na themeforest.net. Ceny wahają się tam między 40 a 50 dolarami za gotowy szablon. Możesz też zlecić komuś jego przygotowanie, ale wtedy cena takiego luksusu znacznie wzrośnie. Ja szukałam mojego wymarzonego szablonu przez cały lipiec. Przejrzałam wszystkie propozycje themeforest. Mój idealny szablon jeszcze wtedy nie istniał.  Znalazłam go dopiero w październiku.

Jeśli podoba Ci się szablon innego blogera, możesz sprawdzić jak się on nazywa (ten szablon, nie bloger) i gdzie można go znaleźć dzięki tej wyszukiwarce.

2. Wybierz sobie domenę.

Masz już szablon z Twych snów, teraz potrzeba Ci domeny. Możesz oczywiście korzystać z darmowej domeny WordPressa. Albo nie. Nie możesz. Bez sensu, z deszczu pod rynnę? Chyba nie chcesz, żeby Twój blog nazywał się tak:

najlepszanazwazswiata.wordpress.com

No właśnie. Ja kupiłam swoją domenę na aftermarket.pl. Można tam od razu zarejestrować domenę na swoim profilu klikając Domeny – rejestruj domeny. Wtedy Twoja domena będzie wyglądać tak, jak Ci się tylko podoba.

najlepszanazwaswiata.pl


… że po roku będziesz musiał ponownie zapłacić za domenę. Niestety już nieco więcej.

3. Wykup hosting.

Hosting zapewnia Twojemu blogowi to konkretne „fizyczne” miejsce na serwerze i jest konieczny przy przenosinach na WP. Ja korzystam z usług Opiekuna Bloga. Na początek 5 tys. UU kosztuje zaledwie 99 PLN i to aktualnie najtańsza opcja, jaką znalazłam. (UU – unikalni użytkownicy zaglądający na Twojego bloga.) Do tego składając zamówienie z tego linka i używając kodu rabatowego: bluek otrzymasz jeszcze 10% zniżki.  Jeżeli potrzebujesz większy hosting to:

  • do 5 tys. UU kosztuje 99 PLN
  • do 15 tys. UU – 199 PLN,
  • 30 tys. UU – 299 PLN,
  • 75 tys. UU – 499 PLN.

Oczywiście do pozostałych pakietów również obowiązuje zniżka. Kiedyś korzystałam z usług innej firmy, ale po tym jak przez 3 dni mój blog nie istniał przeszłam do Opiekuna i jestem bardzo zadowolona.

Teraz zaczyna się najfajniejsza część przenoszenia Twojego bloga, bo właściwie to po opłaceniu hostingu nie musisz robić nic!  No tak, Opiekun Bloga zajmie się  przeniesieniem wpisów, komentarzy, zdjęć, przekierowaniem i ustawieniem domeny i to wszyściutko za free! Gdy zauważysz, że przy migracji bloga wynikły jakieś błędy pisz do nich, chętnie pomogą.

jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa

4. Wgraj szablon.

Teraz pora wgrać szablon, który zakupiłeś. Wejdź w kokpit WP a następnie:

  1. Kliknij w Wygląd –> Motywy
  2. Kliknij w Dodaj nowy –> Wyślij motyw na serwer –> wgraj plik. Teraz wybierz plik z szablonem.
  3. Zainstaluj teraz –> Włącz.

I gotowe! Teraz możesz dostosować swój szablon oraz dodać różnego rodzaju wtyczki np. do mediów społecznościowych.

5. Przenieś komentarze.

Komentarze z Bloggera zostaną przeniesione razem z całym blogiem, chyba, że korzystałeś z Disqusa. Wtedy komentarze dodane w tym systemie należy przenieść ręcznie. (WAŻNE: Jeżeli zdecydowałeś się na usługi hostingowe Opiekuna Bloga, to oni przeniosą nawet komentarze z Disqusa, więc ten punkt Cię nie dotyczy.) A robi się to tak:

  1. Pobierasz wtyczkę Disqusa w swoim panelu WordPress.
  2. Wchodzisz w ustawienia wtyczki, dodajesz nowego bloga i wybierasz Export comments to Disqus. Wtedy komentarze, które wcześniej zostały przeniesione z Bloggera na WP zostaną przeniesione z WP do Disqusa.
  3. Później wchodzisz na stronę disqus.com/admin/. Wybierasz Discussions – Tools – Start URL Maper – you can download a CSV here. Pobierasz plik, w którym znajdują się linki do wpisów na Twoim starym blogu.
  4. Teraz czeka Cię trochę pracy, bo musisz wprowadzić w prawej kolumnie linki do tych samych wpisów z nowej strony bloga.
  5. Następnie wracasz do miejsca, z którego pobrałeś plik i wgrywasz wersję z wpisanymi przez Ciebie linkami. Komentarze powinny migrować w przeciągu doby.

Miałam małe problemy może dopadną też Ciebie…” 
U mnie wyglądało to tak, że musiałam wysyłać pliki z 10 linkami, bo Disqus nie chciał przesyłać większej ilości komentarzy za jednym razem. Wiele komentarzy w ogóle się nie przeniosło, chociaż na starym blogu pod tymi wpisami toczyły się fajne dyskusje. Trochę mi tego szkoda, ale na razie odpuściłam.

6. Przekieruj na nową stronę.

Najpierw poinformuj swoich czytelników o tym, że blog będzie od teraz funkcjonował pod inną domeną. Ja jeszcze przez miesiąc po przeniesieniu bloga dodawałam zajawki na starej stronie, by upewnić się, że dotrę do całej publiki. Przekierowanie polega na tym, że osoby, które będą chciały odwiedzić Twoją starą stronę, zostaną przeniesione na tą nową. W tym celu trzeba trochę poczarować.

  1. Zainstaluj i włącz wtyczkę Blogger to WordPress od rtCamp.
  2. Wybierz Narzędzia – Blogger to WordPress Redirection – Start Configuration – Get Code. Skopiuj kod.
  3. Wejdź na panel Bloggera i wybierz Szablon, a następnie Utwórz/przywróć kopię zapasową – Pobierz pełny szablon.
  4. Kliknij Edytuj kod HTML, zaznacz całość i wklej tam kod, który wcześniej skopiowałeś. Zapisz szablon i gotowe! 🙂

To do list

  1. Obeznać się z kokpitem WordPressa.
  2. Dostosować szablon do własnych potrzeb.
  3. Zainstalować wtyczki odpowiedzialne za: widżet Facebooka, Google Analytics,  ikonki do portalów społecznościowych.
  4. Sprawdzić czy wszystkie zdjęcia dobrze się wgrały.
  5. Napisać do Bloglovin z prośbą o przeniesienie osób obserwujących bloga na konto nowej strony.
  6. Napisać do innych katalogów blogowych, z prośbą o zmienienie adresu bloga. (Chyba, że już wcześniej miałeś własną domenę.)
  7. Zmienić adres bloga na: Facebooku, Google Plus, Twitterze, Instagramie, Disqusie. Wszędzie, gdzie mógłby znajdować się stary adres.
  8. Poinformować swoich czytelników o nowej stronie! Zdecydowanie najprzyjemniejsza część.
  9. Rozkoszować się pięknym blogaskiem.

Więcej grzechów nie pamiętam, a może sobie nie przypominam.  Mam nadzieję, że jasno wyjaśniłam cały proces i wiecie już jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa, ale jakby co, zawsze możecie pytać. Najwyżej nie będę znała odpowiedzi. 😉 Zielonym powinno pomóc, zaawansowanych raczej nie będzie interesować.  Powodzenia przy przenosinach i  dużo szczęścia w nowym, blogowym życiu. 🙂

do następnego czytania!

Ania

Pytanie niespodzianka, bo napisane na biało. Nie wszyscy je widzą. Czy ktoś też zarapował a robi się to tak? 😉

40 Responses

  1. Całe szczęście, że ja mam ludzi od tych wszystkich technicznych spraw. Mówię ludzi, a właściwie jest to tylko jeden człowiek – mój narzeczony, z którym piszę bloga i na co dzień pracuje przy stronach internetowych. Pomimo tego, że to wszystko niby nie jest takie trudne, dla mnie brzmi jak czarna magia i cieszę się, że nie muszę się tym martwić, bo na pewno bym coś sknociła. 😉

  2. Bardzo przydatny post 🙂 Dla mnie przenoszenie bloga na inną domenę to czarna magia ale dzięki tobie wiele spraw się rozjaśniło.

  3. Widzę, że post powstał! Super 🙂
    Na pewno się przyda, bo ja próbowałam googlować w wielu tych kwestiach, ale nie było odpowiedzi, więc będzie jak znalazł 🙂
    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc przy przenosinach 🙂

    1. Tak miałam bardzo duże straty, ale z drugiej strony, gdy przeszłam na WP, wgrałam nowy szablon, to więcej osób zaczęło linkować do bloga. Chyba dlatego, że się wizualnie bardziej podobał, bo raczej nie zmieniłam stylu pisania po przeprowadzce. Przynajmniej tak mi się wydaje. 🙂 Straty się wyrównały, a potem liczba UU się zwiększyła.

      1. A nadrobiłaś szybko, czy trochę to trwało? Tego obawiam się właśnie najbardziej. Mam jeden tekst o zdrowiu, który ciągle dosłownie kogoś ratuje. Jeśli przeniosłabym się na wordpress, pewnie osoby w potrzebie nie trafiałaby na niego i to mnie powstrzymuje 🙁

        1. Z tego co się orientowałam, to po przekierowaniu linków z Bloggera na WP „siła” pozycjonowania przechodzi na nową stronę, więc tak samo łatwo znaleźć ją w Google. Napisz jeszcze do jakiejś mądrej osoby, albo po prostu do zenboxa, czy to aby na pewno tak jest. 🙂 Wtedy Twój problem byłby rozwiązany.

        2. Z tego co wiem, można to jakoś tak zrobić, żeby blog był dostępny pod 2 adresami na raz (nie pytaj jak, bo ze mnie to taka raczej informatyczna noga stołowa). Dopiero nadrabiam, raczej powoli to idzie 🙂 ale uważam, że w moim przypadku na pewno było warto. WordPress daje zdecydowanie więcej możliwości, poza tym ja dopiero zaczynam, więc nie miałam aż tak wielu czytelników do „stracenia” 🙂

  4. Świetne rady! Też mnie czekają przenosiny na wordpressa ale po zamontowaniu domeny muszę sobie jeszcze trochę odpocząć bo trochę nerwów mnie to kosztowało 😀

  5. Przydatny post. Do przenosin zabieram się jak pies do jeża. Nadal staram się ogarnąć kwestię tego jak dostosować szablon, wszystko mi się rozpada. Chociaż zdecydowałam w końcu o poszukaniu pomocy i z głowy, chce aby szablon był prawie idealny czyli bardziej dostosowany a to już zabawa w kodach.

    1. Rozumiem, czyli widzę, że u Ciebie jakieś gruntowne zmiany w szablonie. Ja wszystko ustawiałam ręcznie nie bawiłam się kodem, chociaż o ile się nie mylę kolega coś mi poprawiał, żeby posty na głównej wyświetlały się równolegle do siebie, ale teraz nie jestem już pewna.

  6. dlaczego przenosi się z bloggera na wordpressa? pytam serio, dlaczego tam jest … lepiej? jestem jak widać płotką w tym temacie ale naprawdę mnie to nurtuje ;P

    1. Przede wszystkim WordPress na własnym serwerze jest Twój. Każda platforma ma jakieś ograniczenia, a własny WP ma ich najmniej. Jest też najlepiej konfigurowalny i ma spore wparcie w postaci tysięcy szablonów i wtyczek oraz sporą społeczność. No i przeciętny szablon na WP wygląda zdecydowanie lepiej niż większość na blogerze (moim zdaniem) 😉

  7. Planuję, planuję, planuję, ale jakoś się zabrać za to nie mogę żeby się przenieść 😉 i też poszukuję szablonu idealnego, a póki co nie znalazłam, więc to mnie dodatkowo wstrzymuje 🙂 no, ale wordpress nie zając, nie ucieknie mi 😀

  8. A ja mam jeszcze takie pytanie, koszty hostingu obejmują również tą pomoc w przeniesieniu bloga, czy za takie dodatkowe usługi trzeba dopłacić?

      1. Aniu jesteś w stanie przyblizyć mi trochę funkcjonowanie aftermarketu? Posprawdzałam, porównałam oferty i ta na aftermarket jest jedną z najkorzystniejszych,ale nie mam pojęcia jak to wszystko zrobić, czy wystarczy się tam zarejestrować?

        1. Jest najkorzystniejsza, bo można od razu domenę zarejestrować i to dużo ułatwia. 🙂 Rejestrujesz się tam i po prostu wpisujesz nazwę domeny, którą chcesz kupić. Ten zakup nie różni się chyba niczym od zakupów internetowych. 🙂 Gdy masz ją już na swoim koncie, to rejestrujesz ją tak jak opisałam to we wpisie. Nic prostszego. 🙂

  9. Mam takie może trochę śmieszne pytanie, czy po tym jak zrobię migrację na WP, zainstaluję nowy szablon, ale wszystko będzie jeszcze nie skonfigurowane, to będę mogła sprawić, by na czas przystosowania moi czytelnicy nie będą widzieli tego całego bałaganu?

  10. U mnie jest właśnie taki problem, że zdjęcia się nie przeniosły z bloggera na WP. Wpisy tak, komentarze tak, zdjęcia nie :/ Masz na to jakąś radę?

  11. Przejście z bloggera na wordpress nigdy nie powinno tak wyglądać. No chyba, że mamy nowego bloga, który nie ma jeszcze czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *