Po co nam Samorząd Studencki? Rozmowa z przewodniczącym WRSS.

po co jest samorząd studencki

Poprosiłam przewodniczącego Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Filologicznego mojej uczelni – Wojtka Świerczka o wyjaśnienie paru zasad funkcjonowania Samorządu. Z tej rozmowy dowiesz się, w jaki sposób może pomóc Ci Samorząd Studencki, gdy masz problem lub też ciekawy pomysł, kiedy powinieneś się do nich zgłosić i czy dostaniesz od nich pieniądze na swój projekt. Życzę Ci miłej lektury!

.

Cześć Wojtku, powiedz na początek po co w ogóle ten Samorząd?

Hej! Samorząd tak naprawdę tworzą wszyscy studenci. My jesteśmy tylko Radą Samorządu czyli reprezentantami wybranymi przez studentów do pośredniczenia w kontaktach z wykładowcami i władzami uczelni. Pomagamy studentom w papierkowej robocie, pomagamy w każdy możliwy sposób a przy okazji organizujemy imprezy dla urozmaicenia studenckiego życia.

.

W jaki sposób jesteście w stanie pomóc osobie, która ma problem z zaliczeniem przedmiotu?

Przede wszystkim student musi być nauczony na zaliczenie. My możemy pomóc tylko jeśli potrzebuje pomocy w wypełnieniu na przykład podania o przedłużenie sesji. Student ma również prawo poprosić, by przedstawiciel Rady Samorządu był obecny podczas egzaminu komisyjnego, ale tego nikomu nie życzę.

.

Na co w życiu uczelni ma wpływ Samorząd Studencki?

Opiniujemy na przykład plany zajęć których niestety nie możemy modyfikować, tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach. Pomagamy w organizacji konferencji, gdy się do nas ktoś zgłosi i wspieramy wszelkie inicjatywy studentów.

.

Z jakimi sprawami studenci mają się do Was absolutnie nie zgłaszać?

Nie ma takich spraw. Jesteśmy po to, by pomagać we wszystkich sprawach związanych z uczelnią. Jednak gdy ktoś sam zawali sobie egzaminy i liczy na to, że go z tego wyciągniemy, to musi pamiętać o tym, że nie możemy pomóc komuś, kto sam sobie nie chce pomóc.

.

A z czym mogą przychodzić?

Problemy z wykładowcami. Studenci powinni wiedzieć że mają się nie bać i mogą do nas przychodzić jeśli prowadzący zajęcia nie przestrzega regulaminu. My zajmujemy się tą sprawą nie narażając konkretnej osoby czy nawet grupy zajęciowej. Powinni przychodzić do nas z każdym problemem lub pomysłem!

.

Jakie formy wsparcia jesteście w stanie zagwarantować studentowi, gdy ten ma problem lub pomysł.

Pomoc merytoryczną, wsparcie w poszukiwaniu odpowiednich instytucji itp. Zawsze staramy się pomóc nawet jeśli wychodzi to poza nasze kompetencje.

.

Czy ratujecie z opresji? Wyciągacie z największego studenckiego bagna? Czarujecie? 🙂

Hehe, czarami bym tego nie nazwał ale może to tak wyglądać zwłaszcza dla świeżych studentów. My nie „boimy” się już tak wykładowców, jesteśmy z nimi oswojeni i wiemy jak z nimi rozmawiać. Staramy się ratować zawsze!

.

Czy możecie jakoś wspierać studentów w sprawach nie związanych z uczelnią?

To zależy w jakiej sprawie. Radę tworzy wiele różnych osób z rożnym doświadczeniem, więc jeśli możemy pomóc w czymś, na czym się znamy to zawsze to zrobimy.

.

Czy można od Was dostać kasę? Myślę oczywiście o pieniądzach potrzebnych do zrealizowania np. studenckich projektów.

Od nas niestety nie, chyba że ktoś ma pomysł na bardzo fajną imprezę dla wydziału. Często mamy związane ręce, bo jesteśmy przygnieceni papierkową robotą a samych pieniędzy tez dużo nie mamy.

 .

A co z kołami naukowymi?

Oczywiście koła naukowe składają wnioski o dofinansowanie na początku każdego semestru. Jednak to nie są pieniądze samorządu jak niektórzy myślą, tylko pieniądze uczelni, które samorząd musi sprawnie rozdzielić między wszystkie koła Uniwersytetu.
 .

 Coś dodać? Coś ująć? 😉

Praca w RSS to wspaniałe doświadczenie dlatego chciałbym zachęcić wszystkich chętnych do brania udziału w wyborach! Poza pracą jesteśmy zgraną ekipą znajomych. Można poznać uniwersytet z całkiem innej strony i zdobyć doświadczenie które na pewno przyda się w przyszłości.

.

Jeśli nadal coś Cię nadal zastanawia i trapi, pisz śmiało w komentarzach, masz okazję zapytać u samego źródła. 😉

.

do następnego czytania!

Ania

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *