Jak przygotować się do matury z języka obcego?

Jak przygotowywać się do matury z języka obcego

Matura to gra z dokładnie określonymi zasadami. Gdy, zastanawiasz się nad tym, jak przygotować się do matury z języka obcego, mogę podać Ci instrukcję załączoną do każdej planszówki. Tam rozpisane zostały konkretne reguły, których powinieneś się trzymać. O wygranej nie decyduje przypadek. Podczas egzaminu zbierasz punkty za wykazanie się poszczególnymi umiejętnościami. Dobra znajomość zasad gry to podstawa! Dzięki temu będziesz lepszy od innych.

Jak przygotować się do matury z języka obcego.

Ten wpis dotyczy nauki do matury z języka. Nim jednak go przeczytasz lub zaraz po jego lekturze polecałabym Ci odwiedzenie jeszcze tego kompleksowego poradnika: Jak uczyć się do matury. Znajdziesz tam kompleksowy poradnik. Dzisiejszy i tamten wpis świetnie uzupełniają się wiedzą. 🙂

Egzamin ustny.

1. Licz punkty za konkretne umiejętności

Pierwsza zasada jest mega ważna, przeczytaj to! Nim w ogóle zaczniesz myśleć o egzaminie ustnym już zmień nastawienie do niego. Maturzyści stresują się tym, że nie poradzą sobie z egzaminem ustnym, bo będą robić dużo błędów. Tymczasem za poprawność leksykalno-gramatyczną komisja przyznaje zaledwie 4 punkty! Co to dla Ciebie oznacza? A to, że nawet wypowiadając się na zasadzie: Kali jeść, Kali pić otrzymasz 86% z ustnego egzaminu, jeżeli będziesz mówił dużo! Komisja może odebrać Ci tylko te 4 punkty! I to maksymalnie! Znając podstawy gramatyki jak np. odmiana czasownika już możesz liczyć na 90%!

2. Ucz się z informatorem maturalnym.

Gdy już pokonasz strach przed mówieniem możesz wziąć się za naukę. Ucz się dokładnie według kategorii ocenianych na maturze. Wszystko znajdziesz w tych informatorach maturalnych.

3. Tylko mówiąc nauczysz się mówić.

Słownictwo i gramatykę poznajesz cały czas. Musisz tylko nauczyć się je odpowiednio stosować podczas wypowiedzi ustnej. Rozwiązuj dużo arkuszy maturalnych. Mów sam do siebie! Opisuj obrazki, przeprowadzaj dziesiątki rozmów. Jeżeli masz taką możliwość, to zapisz się na pozalekcyjne zajęcia przygotowujące do matury językowej. Tam będziesz miał możliwość rozmowy z nauczycielem.

4. Wyucz się na pamięć pewnych zwrotów. 

Zgadzam się z Panią, moim zdaniem, z drugiej zaś strony, wracając do wcześniejszego wątku itd. itp. Najlepiej jest spisać takie typowe zwroty, których samemu używa się w języku polskim i później je przetłumaczyć. Na początku przygody z językiem mamy skłonność do tłumaczenia sobie w głowie tego, co chcemy powiedzieć, więc takie rozwiązanie powinno pomóc.


Jak przygotowywać się do matury z języka obcego

Egzamin pisemny

1. Jak podzielić materiał?

Koniecznie potrzebujesz repetytorium maturalnego! Koniecznie! Sprawdź, ile jest rozdziałów w repetytorium i później podziel to przez liczbę miesięcy, która pozostała do matury minus jeden! Minus jeden, bo zostawiamy sobie miesiąc na powtórki. Teraz wiesz już, jaki zakres materiału musisz opanować w jeden miesiąc. (Jeżeli w momencie, kiedy to czytasz do matury pozostało mniej czasu, to materiał możesz podzielić nawet na tygodnie.)

Teraz podziel materiał z danego miesiąca na 4 tygodnie. I wiesz już, ile materiału musisz opanować w tydzień. Wpisz do swojego kalendarza, kiedy i czego będziesz się uczyć i trzymaj się tego planu. Naprawdę wpisz dokładne dni i godziny. Każde opóźnienie będzie wymagać nadrobienia go w przyszłym tygodniu, a tam czekają już kolejne porcje materiału!

Dokładnie sprawdź wymagania maturalne. Zamieszczono je w wyżej podlinkowanych przeze mnie informatorach. Każde repetytorium maturalne powinno je realizować, ale jeżeli im nie ufasz lub uczysz się z różnych źródeł, to swój plan nauki możesz stworzyć na podstawie wymagań opisanych w informatorze. Robi się to dokładnie tak, jak opisywałam to w przypadku planowania z repetytorium.

2. Jak uczyć się słówek?

Popełniłam 2 wpisy na temat tego, jak uczyć się słówek. Tam znajdziesz wszelką wiedzę na ten temat: Jak uczyć się słówek – na zawsze i jak uczyć się słówek – szybko. Zrób z nich użytek! 🙂

Prowadź oddzielny zeszyt maturalny. Zapisuj w nim nowe słówka – wszystkie, których nie rozumiesz, oraz nowe zagadnienia gramatyczne. Najlepiej jest podzielić ten zeszyt właśnie na słówka i gramę.

3. Jak przygotować się do napisania własnego tekstu?

Pisz dużo tekstów w języku obcym. Wiem, że czasem się nie chce. Ale teksty pisane sprawią, że lepiej zapamiętasz nowe słownictwo, poprawisz swoją gramatykę i przygotujesz się do dłuższej wypowiedzi pisemnej na egzaminie. Noś wszystkie te teksty do swojego nauczyciela. Niech je poprawia codziennie! A potem kolejnym ważnym krokiem, który wiele osób ignoruje jest analiza popełnionych błędów. Analizuj i wyciągaj wnioski. Później możesz wykonać kilka ćwiczeń z danego działu gramatycznego, z którym masz problemy.

4. Zanurzenie w języku.

W wolnym czasie próbuj chociaż osłuchiwać się z językiem na przykład na YouTube lub oglądaj zagraniczne kanały. Możesz też słuchać audiobooków i czytać książki czy blogi w obcym języku. Po prostu korzystaj z wszelkich możliwych okazji, by mieć kontakt z językiem. O! Pamiętam, że skrobnęłam kiedyś taki tekst: Jak codziennie używać języka obcego. To coś dla Ciebie. 🙂jak przygotować się do matury z języka obcegoCzasem wybór może być trudny. Uczyć się czy zjeść czekoladę?

Teraz mój Drogi Maturzysto, mam dla Ciebie prezent! Kompletny PDF do wydruku o tym, jak przygotować się do matury z języka obcego, tak abyś mógł w każdej chwili zajrzeć do konkretnych podpunktów bez ciągłego wracania do tego wpisu..

A jako przyszły student dołącz też do Studenckiej Grupy Wsparcia. Myślę, że Studenciaki chętnie pomogą maturzystom, jeśli Ci mają jakiekolwiek troski i wątpliwości. Przecież musimy trzymać sztamę! 🙂

jak przygotować się do matury z języka obcego?


Do następnego czytania!
Ania

13 odpowiedzi

  1. Przede mną co prawda nie matura, tylko egzamin międzynarodowy z jęz. niemieckiego DSD I, ale za to już w ten czwartek. Na szczęście część pisemna już napisana, ale teraz to, co najgorsze – nawijanie. Proszę o trzymanie kciuków i dużo pozytywnej energii!

  2. Co do „zanurzenia się” w językach obcych, warto przestawić sobie portale społecznościowe lub język w telefonie z polskiego na „maturalny”, niby taka błahostka, a zawsze pomaga zanurzyć się w językowej rzeczywistości i utrwalić ją, można powiedzieć, bez większego wysiłku. Plus metoda uczenie się słówek + czytanie, jako że samo czytanie bez utrwalania słówek jest przyjemne, aczkolwiek ciut mniej efektywne. Powodzenia wszystkim tegorocznym maturzystom :)!

  3. Zgadzam się z tobą w 100% 😀 W tym roku postanowiłem ponownie przystąpić do matury i zdawać język rosyjski na poziomie rozszerzonym 😀 Języka tego uczę się już od paru lat ale jego maturalna wersja jest dla mnie wyzwaniem :/ Zupełnie nie pomyślałem aby założyć „zeszyt słówek” :/ A szkoda bo wydaje się to fajnym pomysłem 😀 Moją największą zmorą jest gramatyka i jak słusznie napisałaś, pisząc różne wypracowanie możemy się jej „sprawniej” i „lżej” uczyć 😀 Na Twoim blogu jestem po raz pierwszy ale z pewnością nie po raz ostatni 😀 Pozdrawiam!

  4. Jeśli chodzi o angielski to rzeczywiście uczyłam się pewnych zwrotów na pamięć, bo mimo wielu lat nauki nie mam zbyt bogatego zasobu słownictwa. Natomiast do niemieckiego po prostu podeszłam naturalnie 🙂

  5. A ja doceniłam kurs szybkiego czytania i technik pamięciowych w EDU, właśnie wtedy, kiedy przyszło mi się uczyć do matury z angielskiego. Nie musiałam siedzieć nad książkami od rana do nocy, bo wykorzystywałam metody zapamiętywania, które znacznie ułatwiły mi zadanie. I weekendy i wieczory robiłam sobie wolne od nauki, a maturę zdałam na około 90%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *