Jak uśmiech wpływa na Twój mózg?

Wiesz, że kocham temat mózgu! Uwielbiam czytać o tym, jak funkcjonuje i o tym, co sprawia, że działa lepiej! Mam w sobie takiego małego brain hackera!  Na blogu co jakiś czas pojawiają się wpisy o sposobach na lepsze przyswajanie informacji, lepszą pamięć, lepsze działanie mózgu. Było już o tym, jaki wpływ na niego ma medytacja i sport, a teraz czas na uśmiech! A skoro rozmawiamy o uśmiechu, to sponsorem tego wpisu jest mój ukochany Invisalign! Na zdjęciach możecie zobaczyć, że moje ząbki są coraz to prostsze a uśmiech zdrowszy! A leczę się zaledwie 9 miesięcy! Będę polecać tę markę do końca moich dni, bo to, jak przyjemnie i profesjonalnie przebiega moje leczenie ortodontyczne, to wszystko ich zasługa. 😉 

Czy śmiech może mieć wpływ na pamięć?

Oczywiście wszystko zaczyna się od przebrzydłego kortyzolu – hormonu stresu, który w obecnych czasach produkujemy chyba nieustannie. Ach, wciąż pamiętam słowa mojego wykładowcy, który mówił, że  “Hue, hue, studenta trzeba trochę postresować, to lepiej będzie pracował! Bo stres pobudza do działania!” No chyba, jak masz uciekać przed niedźwiedziem… W innym przypadku jest destrukcyjny i nie zgodzę się z przekonaniem, że tak bardzo go potrzebujemy. Kortyzol blokuje zapamiętywanie informacji. Bo dla natury to jasne: „Po co przeprowadzać konsolidację informacji, po co zapamiętywać, skoro zaraz może mnie zjeść jakieś dzikie zwierzę? Inne rzeczy są teraz ważne, więc nie mam czasu na uruchomienie procesów pamięciowych!” Sam autor badań, z któych korzystałam Lee Berk mówi “Im mniej  masz stresu, tym lepiej zapamiętujesz!” Dlatego walczmy z kortyzolem przez śmiech! Śmiejąc się obniżasz poziom kortyzolu we krwi, co wpływa na jakość zapamiętywania. Dobry wpływ na obniżenie poziomu hormonu stresu ma też medytacja, która w ogóle ma super wpływ na mózg i na proces uczenia się! O tym, też napisałam merytoryczny wpis i przeczytasz go tutaj.

A jak działa sztuczny uśmiech? 😉

Zawsze powtarzam, że mózg jest piękny. Że każdy mózg jest piękny. Ale kurczę, czasem niezły z niego głuptas! Uwierzysz, że możesz go nabrać? Chodzi o to, że nawet, gdy masz średni humor, możesz poprawić go sobie po prostu się uśmiechając. Nawet sztucznie. Uśmiechanie się do samej siebie jest dla mnie szczególne ważne, bo pracuję z domu i większość dnia spędzam sama. Chcę się cały dzień dobrze czuć, więc chętnie obdarzam siebie uśmiechem. To ważny element #selfcare 😉 A w ogóle wiesz, jak naukowcy do tego doszli? Było wiele badań na ten temat, ale jedno z ciekawszych moim zdaniem – uwaga – badając kobiety z botoksem, które nie umiały marszczyć brwi. Mnie śmieszy. 😀

Endorfiny dla chłopaka i dziewczyny!

Generalnie to nie jest tak, że to sam ruch kilkunastu mięśni twarzy daje takie cudowne efekty. Impuls idzie nerwami do mózgu, który dostaje hasło: „Okej, produkujemy endorfiny, dopaminę, serotoninę! Raz, raz!” I to ich działanie jest tak zbawienne. Co ciekawe endorfiny to dosłownie morfina produkowana przez nasz organizm! Ładnie mówiąc: opioidy endogenne (czyli powstające wewnątrz ciała). Dokładnie te same receptory opioidowe są pobudzane przez endorfiny ale i morfinę (dlatego w ciężkich przypadkach morfinę stosuje się przeciwbólowo).  Czyli Twój mózg produkuje środki przeciwbólowe o działaniu psychoaktywnym. Nice! 😀 Endorfiny są totalnie legalne i totalnie zdrowe, dlatego korzystajmy z nich! 

Co robią Ci endorfiny?

  1. Niwelują ból i stres
  2. Dają uczucie szczęścia, przyjemności

W takim stanie to można żyć! To można się uczyć! 

Wnioski? Uśmiechaj się, śmiej się głośno, oglądaj komedie, rób to co Cię bawi, możesz zapisać się na jogę śmiechu – a będziesz mieć super pamięć i zdrowie! Ja niedługo zakończę leczenie mojego uśmiechu z Invisalign i opublikuję metamorfozę, a tymczasem zostawiam Cię z linkiem do wirtualnego narzędzia pokazującego Ci, czy Twoje zęby potrzebują leczenia. Jeśli chcesz rozpocząć leczenie ortodontyczne z niewidzialnymi nakładkami Invisalign, to pod tym linkiem znajdziesz najbliższego lekarza, który pracuje w tej technologii. 

 

Do następnego czytania!

Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *