Specjalnie na potrzeby tego wpisu, długo i niestrudzenie, testowałam wszystkie poniższe rady, aby z czystym sumieniem móc napisać o tym, jak nie pisać pracy naukowej. Czytajcie uważnie i weźcie sobie te punkty do serca. Niech moje wysiłki i cierpienia nie pójdą na marne!
Jak nie pisać pracy naukowej.
1. Po pierwsze nigdy nie rób planu pracy. Twoja praca powinna rozwijać się spontanicznie, zaskakiwać zmianą akcji i logiki. Postanów, że napiszesz ją pod wpływem emocji, pełen ekscytacji. Tylko taką pracę będzie się dobrze czytać.
2. Nie powinieneś poświęcać dużo czasu na research. Lepiej wykorzystać go na oglądanie ulubionego serialu. Poza tym, jeżeli Twoja praca ma zaskakiwać nie możesz poprzedzać pisania wcześniejszymi poszukiwaniami materiału. To nie ma sensu! Nie chcesz przecież, by Twój promotor nudził się podczas czytania?
3. Święta, ferie, godziny dziekańskie i weekendy, wszystkie te dni to czas na odpoczynek! Pisanie pracy w tym okresie powinno być surowo karane. A uwierz, są tacy, którzy po świętach przychodzą do promotora ze skończonym rozdziałem! Ty nie masz nic, bo odpoczywałeś jak należy, a oni stawiają Cię w złym świetle!
4. Staraj się pisać wtedy, kiedy masz wenę. W innym wypadku Twoja praca będzie brzmiała nieszczerze. Zmuszanie się do pisania nic nie da. Nie będziesz w stanie się skupić, a dodatkowo tylko się zestresujesz. Naprawdę, nie warto. Gdy już dopadnie Cię wena, nie będziesz mógł oderwać się od klawiatury!
5. Obecnie nie poleca się też przestrzegania jakichkolwiek wskazówek dotyczących formy pracy. Nawet tych, które przekazał Ci promotor. Pomyśl. 20, 50 a nawet 100 osób odda pracę w tej samej formie. Nie chcesz być chyba tak mainstreamowy? Pokaż promotorowi, że stać Cię na więcej! Wykaż się inwencją twórczą, wybierz jakiś nietypowy font, zmień układ marginesów, użyj kolorów! To ma być Twoja praca. Wyraź się w niej!
6. Zaskocz promotora. Niech trochę sie na Ciebie pogniewa. Nie możesz odwiedzać go za często i zbyt szybko odpowiadać na jego maile. Wasz związek stanie się wtedy monotonny, a to już tylko krok do rozłąki. Innym razem przyniesiesz mu świeżo upieczone ciasto, ucieszy się. Taka sinusoida emocjonalna potrzebna jest do zachowania zdrowej relacji.
7. Deadliny to ściema! Pomyśl, nikt jeszcze nie umarł od ich przekroczenia, więc co to za deadline? Nic się nie stanie, jeżeli wyślesz rozdział czy całą pracę trochę później. To nawet lepiej. Wyróżnisz się na tle innych studentów, co może przydać Ci się podczas obrony.
8. I na koniec… pojedź sobie na Erasmusa. Najlepiej do kraju, w którym ciężko o literaturę w języku angielskim. Takie Włochy wydają się dobrym pomysłem.
Mam nadzieję, że nie zapomniałam o czymś bardzo ważnym, ale jeżeli tak jest, koniecznie przypomnijcie mi o tym w komentarzach. Przecież teksty na blogach, to praktyczne muszą być i przydatne. Nie jakieś tam żarty i żarciki. Poważna sprawa taki blog. Konkrety trzeba na nim publikować.
Do następnego czytania!
Ania
31 Responses
Ależ mi się wstrzeliłaś z tym tekstem, bo dosłownie kilka godzin temu dokonałam całkowitej zmiany tematu pracy 😉 De facto zaczynam teraz od 0. Jeszcze nie wiem jakich czarów użyję, jednak zostało mi 6 tygodni do jej oddania… coś czuję, że będzie gorąco 😉
Spokojnie, wyżej przeczytaj przykłady dziewczyn, które pisały pracę w tydzień. 😀
Faktycznie, bardzo poważne porady. Skończyłam pisać niedawno pracę roczną i widzę, ile rażących błędów popełniłam. Dobrze, że mam do napisania jeszcze jedną – wtedy zrobię dokładnie tak, jak mówisz. 😀
No ja mam nadzieję! 😀
9. Google Images to najlepsze źródło obrazków do Twojej pracy naukowej. Nie martw się, żaden z nich nie ma autora.
10. Po co chodzić do biblioteki, skoro wszystko można przeczytać na Wikipedii.
11. Pamiętaj, że praca naukowa powinna być wyjątkowo subiektywna. Umieszczaj jak najwięcej opinii i wrażeń – niech każdy wie, że Twoje zdanie jest ważniejsze niż badania i fakty.
Jak mogłam zapomnieć o tych ważnych podpunktach! Dziękuję za przypomnienie i przypinam na górze, żeby broń Boże nikt tego nie pominął. 😀
Właśnie jestem w trakcie pisania referatu i niestety zajrzałam w kilka „prac przykładowych” xD
12. Pamiętaj, że najlepszy czas na rozpoczęcie pisania pracy to jutro. ZAWSZE! 😉
Miałam pisać licencjat, ale… przekonałaś mnie. 😀
I mnie!
Powinien być jeszcze punkt o użyciu Comic Sansa do napisania pracy! 😉
Mam wrażenie, że niektórzy pilnie przestrzegają tych punktów. Na drugim roku polonistyki jedna studentka oddała ośmiostronicową pracę bez ani jednego akapitu…
Wiesz, że o tym myślałam? W sumie to podstawa.
Co ciekawe Niemcy nie używają akapitów i my nie musimy ich używać w naszych pracach, ale ja użyłam, żeby praca się dłuższa wydawała. 😀
Ale chyba nie piszesz 8 stron ciągiem, nawet bez „enterów”? 😀
No tak to nie. ;p Dla nich enter jest takim akapitem.
I że żadna praca nie kest ważniejsza od kolejnego odcinka. Lub spotkania. A ta kawa sama się przecież nie zrobi, więc co za problem poświęcić jej więcej czasu na swoisty rytułał?
Właśnie, kawa się sama nie zrobi, chyba że studiujesz w Hogwarcie. 😀
A jak dla mnie, pisanie planu pracy może jednak zaszkodzić. Jasne, że warto wypisać sobie, o czym chcemy napisać, ale zamykanie tego w sztywne ramy planu może spowodować, że zamkniemy się w tych „czterech ścianach” i nawet nie przyjdzie nam do głowy, że można jeszcze dodać to czy tamto, bo za bardzo się skupimy na wypisanych punktach.
Ty mnie tutaj nie strasz tym Erasmusem bo sama zamierzam pisać swoją pracę ze Szwecji 😀
W Szwecji na pewno mają bogatą literaturę w języku angielskim. 😉
13. Bibliografia? Przecież to się daje tylko w biografiach.
Hmmm… Nie żebym pisanie pracy zaczęła w tygodniu poprzedzającym obronę i skończyła jakoś dwa dni przed obroną (w końcu trzeba jeszcze wydrukować, spiąć i oprawić) 😀 Hahahaha, cóż, wyglądało to chyba równie groteskowo. Ale obroniłam się! 😀
Proszę bardzo, przykład wzorowej studentki. Tak się pisze pracę!
Świetne podejście do tematu! Myślałam, że tylko ja jestem jakaś inna, a czasami dziwna mówiąc, że święta i wolne to przede wszystkim czas na odpoczynek, a małe opóźnienia to nic takiego. Mam nadzieję, że z czasem nauczymy się większej swobody w życiu 🙂
Jak to mówią. Luz, blues, malina!
Super przyda się! Właśnie walczę z magisterką! 🙂 Ale z wyróżnionego komentarza widzę, że nie tylko olałam bibliotekę 😀 Całą literaturę znalazłam w internecie 😀
Wzorowa czytelniczka i studentka. Trzyma się wszystkich rad. 😀
A jak! :*
Podpisuje się pod wszystkim, łącznie z wyjazdem na Erasmusa, nadal nie obroniona, polecam !
Najpierw Erasmus potem obowiązki. 😀
12. Nie musisz koniecznie napisać pracy przez jeden rok, masz na to całe życie.
Takim oto sposobem studiowałam naście lat. Polecam każdemu! 😉
Geniusz życia! <3