Jak się uczyć? Zasady skutecznej nauki.

jak się uczyć

Wiem, że wielu z Was to takie liski chytruski jak ja. Lubimy ułatwiać sobie życie. Pytamy, jak się uczyć szybko i skutecznie, żeby mieć czas na innej sprawy, nieważne czy to seriale, jazda na rowerze, czy ratowanie świata. Z tego powodu podsyłam Wam regularnie różnego rodzaju ciekawostki na temat uczenia się. Tak się jednak dziwnie złożyło, że nie miałam jeszcze okazji opowiedzieć o ogólnych zasadach nauki. Ten wpis traktuję jak rozdział z podstawową wiedzą, bez którego nie może obejść się żadna, nawet najbardziej odkrywcza książka. Aż wstyd, że tak późno go piszę! Nawet jeśli od dawna interesujesz się tym, jak się uczyć efektywnie, to naprawdę warto przypomnieć sobie treści zawarte tutaj, bo mogą Cię zaskoczyć! Nowinkami na bieżąco dzielę się na tym blogu albo na moim Instagramie @ANIA.KANIA, ale wiesz… Gdy robisz przysiad wuefista zawsze przypomni, że na całych stopach. Gdy się uczysz, warto przypomnieć, że istnieją podstawy, których nie należy pomijać, bo to one są fundamentem dla zaawansowanych technik. 🙂

 

Jak się uczyć? Zasady efektywnej nauki.jak się uczyć

 

Przed nauką. – Jak się uczyć? 1. Przewietrz pokój, w którym będziesz się uczył.
 2. Kontroluj temperaturę. Wiosną zwykle nie ma tego problemu, ale zimą uważaj, by nie zrobić sauny w pokoju. Zbyt wysoka temperatura nas rozleniwia.
 3. Zrób porządek w pokoju i na biurku. Oczywiście nie wyciągaj teraz papierów z szuflad, żeby je poukładać. Nie zaczynaj też oglądać starych pamiątek. To zgubne! Posprzątaj tylko to, co znajduje się na wierzchu, co rozprasza Twój wzrok.
 4. Rozpisz, czego musisz się nauczyć i ile chcesz, żeby zajęło Ci to czasu. Jeżeli tego nie zrobisz, możliwe, że Twoja nauka będzie rozciągać się w nieskończoność.
 5. Przygotuj kartkę na której będziesz zapisywać przychodzące Ci do głowy zadania i myśli. Po to byś nie rzucał się do innych zadań podczas nauki.
 6. Jedz dobrze, ale nie przejadaj się. Twój mózg ma się koncentrować na nauce, a nie na trawieniu. Pisałam już nawet o diecie dobrej dla mózgu.
 7. Nie jedz zbyt wielu słodyczy. Ja wiem, że podczas nauki, aż kusi, żeby uprzyjemnić sobie życie! Cukier powoduje przypływ energii, ale później jej gwałtowny spadek, który może zakończyć Twoją naukę.
 8. Pij wodę. Bez niej już po chwili poczujesz się ospały.
 
 

jak się uczyć

 

1 prosty trik, który zwiększy Twoją efektywność pracy.

 

 

W trakcie nauki. – Jak się uczyć?

 
 
 1. Ucz się przy naturalnym świetle, a po zmroku przy żarówkach o ciepłej barwie.
 2. Siedź prosto, przy biurku. Nie zbliżaj się do pozycji leżącej, bo zaśniesz. W łóżku to pewne! 😉
 3. Korzystaj z aplikacji wspierających koncentrację. O mojej ulubionej, która jest jednocześnie świetną zabawą w sadzenie drzewek pisałam tutaj.
 4. Ustaw czasomierz i rób sobie przerwy. Podobno najwięcej zapamiętujemy przez pierwsze i ostatnie 15 minut zajęć. Tak samo jest z uczeniem się. Dobrze więc uczyć się przez 30-45 minut. Potem zrób sobie 5-10 minutową przerwę. Dokładniej o tym jak praktykować przerwy i co podczas nich w ogóle robić, pisałam w tekście: jak robić efektywne przerwy w nauce.
 5. Ruszaj się! Ruszaj się w trakcie przerwy, by pobudzić krążenie. Ja zazwyczaj w tym momencie sięgam po hula hop. Po niewielkim wysiłku wraca się do nauki z większą ilością energii.
 6. Zmieniaj miejsca, w których się uczysz. Mózg nudzi się przebywaniem w jednym miejscu. Dlatego zabierz go do innego pokoju albo biblioteki.
 

 

 
 

jak stworzyć mapę myśli

Poradnik: Jak stworzyć mapę myśli. cz.1.

 

Po nauce. – Jak się uczyć?

 
 1. Śpij wystarczająco! Wiem, że w sesji liczy się każda godzina, ale zarywanie nocy spowoduje ograniczenie Twoich możliwości w ciągu dnia, a w trakcie nocy informacje i tak nie są dobrze przyswajane.
 2. Rób powtórki. Zanim zamkniesz książki powtórz cały materiał, a później zrób to jeszcze przed snem.
 
 

Ucz się 2x szybciej!

Poznaj techniki efektywnej nauki

 

Do następnego przeczytania!

Ania

13 odpowiedzi

 1. Oj z tą nauką to krucho u mnie ostatnio. Jeszcze gorzej z pisaniem magisterki. Świetne rady, zwłaszcza ta o słodyczach i wywietrzeniu pokoju. To rzeczywiście ważne… a porządek? Cóż… zawsze przed nauką nachodzi mnie chęć na porządki. Te gruntowne 😛

 2. „Zrób porządek w pokoju i na biurku”- oj tak, inaczej siadamy do nauki i nagle… okna wydają się takie brudne, półki pełne kurzu, a dywan domaga się odkurzenia:D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *