Efektywna nauka dla początkujących – jak zacząć?

No i stało się! Znalazłaś Blue Kangaroo i tak patrzysz, patrzysz i nie masz pojęcia, jak zacząć tą całą efektywną naukę! W końcu widzisz u siebie pewne rzeczy do poprawki. Może uczysz się długo, szybko się dekoncentrujesz, nie potrafisz połapać się w swoich notatkach i mimo tego, że uczysz się bardzo dużo, oceny wcale tego nie pokazują. Trafiłaś więc w idealne miejsce, bo w tym wpisie zajmiemy się tym, jak odmienić swój styl nauki byś w końcu uczyła się z przyjemnością, a zarazem robiła to szybciej i skuteczniej!

Pamiętaj, że to, że dotychczas Ci nie wychodziło, nie oznacza, że jesteś jakaś gorsza, a tym bardziej głupsza… Nie! Anatomicznie, Twój mózg nie różni się niczym od mózgów wybitnych naukowców i profesorów! Masz 86 miliardów pięknych neuronów, z których każdy potrafi stworzyć 10 tysięcy pięknych połączeń ze swoimi kolegami! 😉 To, że dotychczas nie wiedziałaś, jak poprawnie korzystać z mózgu (wiem, że to brzmi zabawnie), to wcale nie ma znaczenia! Od dzisiaj to wszystko się zmieni! Zacznijmy więc od efektywnej nauki! 

EFEKTYWNA NAUKA - JAK ZACZĄĆ?

W tym wpisie opiszę te pierwsze kroki, które należy przedsięwziąć, by wejść w świat efektywnej nauki. Te małe-wielkie zmiany od razu zrobią różnicę w Twoim stylu nauki! W porównaniu z początkami we włosingu (moje hobby), nie musisz nic kupować! Możesz zacząć z marszu, bez dodatkowych narzędzi!

KROK 1. Planowanie nauki!

Jeśli dotychczas uczyłaś się spontanicznie, w weekendy albo po powrocie z zajęć, to planowanie nauki może być dla Ciebie sporą rewolucją! Co Ci to da? Dzięki planowaniu będziesz wiedzieć, ile czasu zajmuje Ci nauka z danego przedmiotu, będziesz wiedzieć, jak długo uczysz się do testów i przede wszystkim będziesz mieć poczucie kontroli! Będziesz mieć pewność, że wyrobisz się z nauką i że nauczysz całego materiału na 100%!

Bez planowania nie ma efektywnej nauki, więc niech to będzie Twój “pierwszy, pierwszy” krok ku lepszemu jutrze! 😀 W tym wpisie podam Ci kilka odnośników do innych moich wpisów. Bez sensu byłoby kopiowanie tu ich treści. Koniecznie je przeczytaj! To wiedza obowiązkowa! 😀 Tutaj dowiesz się dokładnie, jak poprawnie planować naukę:

 

                                                                     PRZECZYTAJ KONIECZNIE: JAK PLANOWAĆ NAUKĘ?

Weź udział w Kursie Efektywnej Nauki i ucz się lepiej!

A teraz jest ważna informacja! 

Jeśli tak zupełnie i super chcesz się nauczyć technik efektywnej nauki, żeby wymiatać, uczyć się 2-3x szybciej, mieć więcej czasu dla siebie, a nawet dostawać stypendium – to mam dla Ciebie super wiadomość! Tylko teraz możesz dołączyć do mojego Kursu Efektywnej Nauki w obniżonej cenie! Kurs Efektywnej Nauki Online to 21 merytorycznych lekcji, które przeprowadzą Cię od totalnych podstaw do nieznanych metod i trików efektywnej nauki. Do każdej lekcji otrzymasz dodatkowe materiały i zadania; między innymi 21 map myśli streszczających wiedzę, plakaty motywacyjne, plan nauki i wiele, wiele więcej materiałów edukacyjnych! Twój mózg jest wyjątkowy, a Ty jesteś w stanie lepiej się uczyć! Dołącz tylko do naszej drużyny! 😉

KROK 2. Nowy czas nauki!

Jeśli uczysz się ciągiem, do nocy, a Twoją przerwą jest wejście na Facebooka, to mogę powiedzieć, że robić to źle. 😀 Ale luz-blues! Naprawimy to! Podstawą efektywnej nauki jest robienie przerw. Nie jest to wcale tracenie czasu! Podczas przerwy Twój mózg odpoczywa. Poza tym udowodniono, że gdy uczymy się ciągiem nasz mózg zapamiętuje tylko początek i koniec tej nauki. Podobnie jak na wykładzie. Dlatego robiąc częste przerwy łączymy początek z końcem i powodujemy lepsze zapamiętanie wiedzy! Dla mózgu to są dwie sytuacje: 

 

Stara opcja: Siedziałem cały dzień przy biurku. (Warto zapamiętać początek i koniec, bo coś się działo, coś się zmieniło!)

Nowa opcja z przerwami: Siedziałem przy biurku, byłem na spacerze, potem znowu przy biurku, potem robiłem pajacyki, a potem znowu się uczyłem, a potem gotowałem obiad, a potem się uczyłem, a potem rozwiązywałem sudoku, a potem się uczyłem, a potem posprzątałem łazienkę, a potem się uczyłem, a potem kręciłem hula-hopem i znowu byłem przy biurku. (Dużo czynności, dzieje się, więc warto zapamiętać wszystko!)

 

Także teraz zrób sobie przerwę (hehe) od czytania tego tekstu i przejdź do wpisu o tym, jak robić efektywnej przerwy i co podczas tych przerw można zdziałać!

 

                                                     KONIECZNIE PRZECZYTAJ: JAK ROBIĆ EFEKTYWNE PRZERWY?

Nie mogłam się powstrzymać, żeby do zdjęć użyć projektu moich plannerów! <3 Jak Ci się podobają?

KROK 3. Nowy sposób notowania i nauki!

Wiele osób początkujących zaczyna jakiekolwiek zmiany w swoim stylu nauki od zmiany sposobu notowania. I najczęściej wybierają te słynne MAPY MYŚLI! No to bierzemy tę kartkę, piszemy na środku temat, a potem próbujemy JAKOŚ zmieścić cały rozdział książki na kartce a4. A potem na zawsze skreślamy te głupie mapy myśli, bo “to nie dla mnie, nie przy tej ilości materiału”. Bardzo często niechęć do map myśli wynika z nieumiejętnego ich wykonywania. Ja też w liceum niemal totalnie je skreśliłam po tym, jak na naszą lekcje przyszła pani, która próbowała nas ich nauczyć. Na szczęście na studiach porządnie zainteresowałam się tematem i mapy myśli odmieniły mój styl nauki. W rzeczywistości skróciły jej czas (chociaż wielu osobom wydaje się, że są czasochłonne) i spowodowały, że zapamiętywałam informacje na dłużej.

Jeśli jesteś początkująca w technikach efektywnej nauki, to jednym z podstawowych kroków będzie właśnie wprowadzenie zmiany sposobu nauki i notowania w postaci map myśli. Nie martw się. Nie musisz tworzyć map od razu na zajęciach. Ja tego nigdy nie robiłam, bo nie mogłam przewidzieć jak potoczy się wykład. Tworzenie map myśli jest sposobem nauki. Musisz przetworzyć wiedzę, którą zapisałaś liniowo w zeszycie, na skróconą i treściową informację zapisaną na mapie. To już jest nauka! Nie tylko mechaniczne przepisywanie… Na początek przeczytaj te dwa wpisy (są też w formie video, jeśli wolisz) i spróbuj stworzyć swoją pierwszą, poprawną mapę myśli!

Nie bój się nowości! W końcu chcesz zacząć swoją przygodę z efektywną nauką! To spora rewolucja, ale obiecuję Ci, że potem będzie super!

 

                                                               KONIECZNIE PRZECZYTAJ: JAK ROBIĆ MAPY MYŚLI?

                              KONIECZNIE PRZECZYTAJ: NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PRZY MAPACH MYŚLI!

KROK 4. Podstawy Podstaw!

Straaaasznie nie lubię poniższych punktów. A wiesz dlaczego? Bo wielu „znawców” mówiących o tym, jak się uczyć podaje tylko te punkty albo nawet jedynie ich część i uważa, że to koniec, ze to tyle, co można zrobić w sprawie lepszej nauki. Ja dodaję je tutaj z poczucia obowiązku i na wszelki wypadek, jeśli jakoś tak się w Twoim życiu złożyło, że o nich nie słyszałaś.

  1. Ucz się przy naturalnym świetle, a po zmroku przy żarówkach o ciepłej barwie.
  2. Siedź prosto, przy biurku. Nie zbliżaj się do pozycji leżącej, bo zaśniesz. W łóżku to pewne! 😉
  3. Przewietrz pokój, w którym będziesz się uczyć.
  4. Kontroluj temperaturę. Wiosną zwykle nie ma tego problemu, ale zimą uważaj, by nie zrobić sauny w pokoju. Zbyt wysoka temperatura nas rozleniwia.
  5. Zrób porządek w pokoju i na biurku. Oczywiście nie wyciągaj teraz papierów z szuflad, żeby je poukładać. Nie zaczynaj też oglądać starych pamiątek. To zgubne! Posprzątaj tylko to, co znajduje się na wierzchu, co rozprasza Twój wzrok.
  6. Przygotuj kartkę na której będziesz zapisywać przychodzące Ci do głowy zadania i myśli. Po to byś nie rzucała się do innych zadań podczas nauki.
  7. Jedz dobrze, ale nie przejadaj się. Twój mózg ma się koncentrować na nauce, a nie na trawieniu. Ostatnio był live dotyczący diety dobrej dla mózgu!
  8. Nie jedz zbyt wielu słodyczy. Ja wiem, że podczas nauki, aż kusi, żeby uprzyjemnić sobie życie! Cukier powoduje przypływ energii, ale później jej gwałtowny spadek, który może zakończyć Twoją naukę.
  9. Pij wodę. Bez niej już po chwili poczujesz się ospała.

Jeszcze raz miło mi Cię przywitać na moim blogu, w tej nowej przygodzie Twojego życia! Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało w komentarzach! Ja chętnie odpowiem. A tak, widzimy się w kolejnych tekstach! Nie zapomnij śledzić mnie na instagramie i Facebooku, żeby zawsze być na bieżąco!

Do następnego czytania!

Ania

 

INSTAGRAM

FACEBOOK

Chcesz uczyć się 2x szybciej?

Poznaj techniki efektywnej nauki!
Ważne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *