Stwórz Plan Rozwoju Języka Obcego! + BEZPŁATNA LEKCJA!

Jeśli tylko masz na to ochotę, jeśli uznałaś, że „ej, ja chcę w końcu rozwinąć swój język obcy!”, to super! Chętnie Ci w tym pomogę, żebyś faktycznie osiągnęła swój cel, a nie tylko błąkała się po zakamarkach Duolingo. Zrobimy konkretny plan, który sprawi, że za miesiąc będziesz mogła dokładnie mi napisać, czego się nauczyłaś! 

Żeby fajnie nam się pracowało pobierz sobie mój Plan Rozwoju Języka. To PDF, który udostępniam teraz bezpłatnie razem z jedną z lekcji Kursu Efektywnej Nauki. A dokładniej z lekcją 13. „Jak uczyć się języków? – Jak w końcu zacząć mówić w języku obcym? Jak uczyć się gramatyki?” Możesz oczywiście zrobić to wszystko używając kartki papieru i długopisu, ale z PDFem będzie Ci łatwiej. 

Stwórzmy Twój Plan Rozwoju Języka - zacznij od pobrania PDFu!

Co chcesz umieć powiedzieć w języku obcym za miesiąc - czyli jaki masz cel?

Dobra, a teraz powiedz, czego chcesz się nauczyć? Co chcesz umieć powiedzieć w języku obcym za miesiąc? Nauka języka to niekończący się proces, ale dla własnej satysfakcji i motywacji warto znaleźć w nim “procesy skończone”. Wtedy będziesz czuć, że naprawdę się rozwijasz, a nie tylko wnosisz ciężki kamień pod górę niczym Syzyf.  Dokładnie to zrobiłam w moim Planie Rozwoju Nauki. Oto moje cele:

Włoski:

 1. Opanowanie czasów przeszłego i przyszłego.
 2. Swoboda wypowiedzi jak z Erasmusa (mam nagrania, więc łatwo sprawdzić :D).
 3. Poszerzenie słownictwa.

Angielski:

Znam angielski, traktuję go jako język roboczy, wręcz po macoszemu. Chciałabym więc poświęcić  mu więcej uwagi i trochę go wypielęgnować. W angielskim zaplanowałam sobie odświeżenie gramy, ale przede wszystkim lekturę e-booka teachersów “No more mistakes”. Jejku, jaki to jest cudowny ebook! Omawia 107 najczęściej popełniany błędów w języku angielskim. Są w nim krótkie teksty, ćwiczenia, nagrania mp3, piosenki, krzyżówki, plik ze słownictwem w postaci fiszek! Jestem zachwycona jakością tego ebooka. Czuję, że gdy skończę go przerabiać, to poprawność moich wypowiedzi mocno wzrośnie! Wszystko w ebooku jest przemyślane i świetnie przygotowane pod EFEKTY! Czyli to, co kangurki kochają najbardziej! Moim zdaniem za tanio go sprzedają, ale to tylko na Waszą korzyść! 😀 Dogadałam się z Teachersami i macie od nich 20% zniżki na hasło: KANGUR. Polecam gorąco! Może za miesiąc porozmawiamy o swoich efektach? 😉

Niemiecki:

W niemieckim postawiłam na “podtrzymanie funkcji życiowych” 😀 Studiowałam germanistykę, znam całą gramatykę, nie potrzebuję też ćwiczyć pisania, rozumienia ze słuchu czy czytania… Skupiam się na mówieniu i ciągłym poszerzaniu słownictwa (to się nigdy nie kończy).

A oto kilka przykładowych celów, które pokażą Ci jak  je formułować.

 1. Opanowanie czasu XYZ.
 2. Umiejętność zamówienia posiłku w restauracji.
 3. Umiejętność wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.
 4. Poszerzenie słownictwa z zakresu ekologii.
 5. Przypomnienie starych umiejętności, które mieliśmy, ale zniknęły 🙂 Ja tak będę przypominać sobie gramatykę angielską.
 6. Umiejętność napisania CV.
 7. Wyrażenie swoich poglądów politycznych.

Jak wybrać cel?

Część osób czytając ten podpunkt będzie od razu wiedziała, jaki cel wybrać. Wiecie np. że chcecie pracować w Niemczech, więc wymyślenie celu nie jest trudne. Ale jeśli uczysz się języka “tak po prostu”, “dla siebie”, to pomyśl o tym, w jakich sytuacjach najczęściej będziesz go używać. O czym najchętniej rozmawiasz? Jeśli uwielbiasz dyskutować o polityce, to pewnie w rozmowie z obcokrajowcem ten temat też będzie Cię ciekawił. Warto więc znać potrzebne do niego słownicwo. To samo, jeśli kochasz rozmowę o technologii, ochronie o środowiska albo tematy społeczne. Cele dopasuj do swojej osoby i tego, o czym najchętniej mówisz.

Jak osiągniesz swój cel?

Jak widzisz większość miejsca na PRJ zajmują różne czynności, które możesz robić by rozwijać 6 segmentów języka: czytanie, pisanie, słownictwo, gramatykę, mówienie i słuchanie. Kolejnym krokiem w dobrym zaplanowaniu nauki jest zdecydowanie, jak będziesz się uczyć. Dlaczego?

 1. Żeby nie miotać się pomiędzy róznymi sposobami nauki i źródłami wiedzy.
 2. Żeby zdecydować, na jakich umiejętnościach musisz się skupić, jakie najbardziej chcesz rozwinąć.
 3. Żeby dopasować sposób nauki do celu! Tu ważna jest też umiejętność odpuszczania!

Jeśli chodzi o mnie, to następująco dobrałam aktywności związane z językiem.

Włoski: Nad tym językiem chcę pracować najintensywniej, ponieważ najsłabiej go znam. Wybrałam aktywności z każdego segmentu języka, dopasowując je do celu. Skoro chcę położyć nacisk na gramatykę, to musiały wjechać ćwiczenia, ale też pisanie tekstów, bo to w nich używamy “żywej” gramatyki. Podobnie jak podczas mówienia, dlatego zaznaczyłam, że będę myśleć po włosku i komentować przeczytane artykuły w tym języku.

Angielski: Tutaj celem jest większa poprawnosć! Poszerzyć słownictwo, przypomnieć gramatykę pozbyć się błędów. To mój język “roboczy” do prostej komunikacji, nigdy nie podchodziłam do niego z pasją. Był dla mnie młotkiem, który ma spełnić konkretny cel. Skoro chcę pracować nad poprawnością ebook Teachersów nadaje się idealnie! Do tego ćwiczenia gramatyczne i pisanie tekstów co 2 tyg. Zupełnie coś innego niż w niemieckim!

Niemiecki: Znam niemiecką gramatykę, więc nie będę robić żadnych ćwiczeń gramatycznych. Odpuszczam to, podobnie jak pisanie tekstów, bo na studiach już się dość napisałam i nie mam na to ochoty. Zamierzam czytać bezpłatny magazyn Fluter, o którym dowiedziałam się na IG Oli z Niemieckiej Sofy. W podpiętych Stories jest instrukcja, jak zamówić prenumeratę za darmo. Rozmawiam codziennie z moją przyjaciółką ze studiów po niemiecku i to zdecydowanie jest moja ulubiona forma nauki! Poza tym zawsze, gdy oglądam filmy, to oglądam je bez napisów. Słówka wypisuję z rozmów i z Fluter. I tyle. Ilość uwagi poświęcona na podtrzymanie języka też jest celowa i przemyślana.

Plannery w dłoń!

Spójrz! Dopiero, kiedy wiesz czego i jak chcesz się uczyć, dopiero TERAZ będziesz wpisywać naukę do kalendarza! Zazwyczaj ludzie robią to zupełnie odwrotnie! Łapią za kalendarz, zapisują, że we wtorek i niedzielę uczą się języka. Przychodzi wtorek i nie wiadomo za co się zabrać! Nie ma żadnego planu działania, kończy się na 15 minutach z aplikacją… Nie prowadzi to do żadnego konkretnego celu, do zdobycia namacalnej umiejętności, więc w końcu – zniechęca do nauki.  Ty realizując swój Plan Rozwoju Języka będziesz dokładnie wiedziała, czego nauczysz się po miesiącu. Będziesz mogła to zweryfikować! Czadowe, nie?;) To teraz łap za swój planner/kalendarz i zapisz w nim, w które dni się uczysz i jak się uczysz! Rozpisz tak cały miesiąc. Ja użyłam do tego mojego plannera miesięcznego (który możesz kupić tutaj), bo mam widok na cały miesiąc w jednym miejscu, u góry widzę też cele, a na dole znajduje się habit tracker, z którym śledzę postępy i regularność! Dla mnie to dodatkowa motywacja, żeby być sumienną i faktycznie realizować plan! Możesz zobaczyć, że na swoim planie wpisałam tylko te czynności, których nie wykonuję codziennie, czyli gramatykę i pisanie tekstów. 

Weryfikacja osiągnięcia celu!

Zaplanuj w kalendarzu jeden dzień na weryfikację osiągnięcia celu. Skoro masz dokładnie określony cel, to on musi być weryfikowalny. Jeśli chciałaś zyskać umiejętność wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej, to wyobraź sobie, że to robisz. Zweryfikuj, czy opanowałaś tę umiejętność. Jak ja zamierzam sprawdzić realizację moich celów?

1. Znam teorię gramatyczną, gdy po prostu potrafię ją opowiedzieć, wytłumaczyć. Wyobrażę więc sobie, że prowadzę lekcję i wytłumaczę gramatykę wyimaginowanym studentom. 😉

2. Praktykę można spradzić w róznych testach w sieci. Nie zamierzam się załamywać, gdy nie wyjdzie perfekcyjnie, bo praktykę dopracowujemy… praktykując. Na to trzeba czasu.

3. To, jak podniósł się mój poziom poprawności w języku angielskim sprawdzę wykonując test, który teachersi udostępniają jako bezpłatny bonus do książki! Mówiłam już, że to jest rewelacyjnie przemyślany materiał edukacyjny? 🙂

4. Moim celem w nauce niemieckiego jest podtrzymanie kompetencji językowych. To najtrudniej będzie sprawdzić. Na pewno zrobię sobie test ze słówek, które poznam, a reszta to już dźwiganie tego kamienia pod górkę do końca moich dni. 😀

Droga kangurzyco, mam nadzieję, że stworzysz sobie super-ekstra-cool-przemyślany Plan Rozwoju Języka i że dzięki niemu będziesz w stanie kontrolować swoje postępy! Wiem, że ta taktyka działa, jest sensowna i rozsądna. W dodaktu, jeśli uczysz się z korepetytorem, możesz go w ten plan wkręcić! Takie wspólne zaplanowanie celu zmotywuje Cię do regularnej pracy, a Twoje postępy dadzą poczucie spełnienia nauczycielowi. WIN-WIN! Oznacz mnie koniecznie na Stories, jak już wypełnisz PDF. 😉 Nie robię śmiesznych filmików z moim pieskiem, bo chcę nieść WARTOŚĆ, więc moje treści nie roznoszą się viralowo. Jeśli więc  uważasz ten wpis za fajny, to podeślij go swojej przyjaciółce! Będę Ci bardzo wdzięczna za podzielenie się moją pracą ze znajomymi. Wiadomo, że każdemu twórcy zależy na tym, żeby przekaz dotarł do jak największej liczby osób. 😉

 

Love ya!

Do następnego czytania!

Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *