3 proste sposoby na szybszą i efektywniejszą naukę!

3 proste sposoby na szybszą i efektywniejszą naukę!

Poznaj 3 proste sposoby na szybszą i efektywniejszą naukę. Specjalnie wybrałam takie triki, które wdrożysz od ręki. Nie wymagają przygotowania, ćwiczeń, testów, żadnych narzędzi. Ostatni sposób nie wymaga nawet czasu. Te sposoby od razu skrócą czas, w którym się uczysz, a w dodatku sprawią, że lepiej zapamiętasz wiedzę i dadzą Ci lepsze wyniki w nauce. Wkładasz minimalny wysiłek a dostajesz mega efekt!  
  1. Podstawa efektywnej nauki – Przetwarzanie materiału na własny język.

Po pierwsze, przerabiaj zdania z podręcznika/ notatek na własny język zamiast wkuwać je tak, jak są napisane. Język pisany różni się od tego, jak mówimy, a i każdy z nas ma inny zasób słownictwa i własny sposób mówienia. Najgorszym sposobem uczenia się jest powtarzanie w kółko zdań z książki i liczenie na to, że zostaną w pamięci dokładnie w takiej kolejności, w jakiej je wypowiedzieliśmy. Wkuwanie serio jest najgorsze! Jeśli masz jakąś wiedzę do zapamiętania, to musisz się nią zabawić. Podać ją swojemu mózgowi w ciekawy sposób. Zapamiętujemy to, nad czym się intelektualnie wysililiśmy. Mózg musi wiedzieć, że to jest ważne, musi go to zainteresować. Jednokrotne przeczytanie jakiegoś tekstu nic nie da! Powtarzanie go w kółko – też nic nie da, bo to nudne. Zmień wywód z książki/notatek w czystą informację! A później opowiadaj ją sobie na różne sposoby, tłumacz, używaj gwary lub regionalizmów, jeśli używasz ich w codziennej mowie.  Jeśli wulgaryzmy są obecne w Twoim osobistym słowniku, to użyj ich podczas nauki.   

Mapy myśli

Jeśli boisz się, że to, co stworzyć Ci umknie, możesz też przerabiać tę wiedzę na własne notatki – najlepiej w postaci map myśli, bo mapy myśli działają na tej samej zasadzie na jakiej działa Twój mózg. Mózg nie myśli linearnie czyli tak, jak zapisany jest podręcznik. Mózg myśląc skacze między skojarzeniami. Dokładnie tak działają mapy myśli. Jeśli nie przepadasz za mapami myśli, to jestem pewna, że nikt nie Ci dobrze nie wytłumaczył, jak tak naprawdę się je tworzy. Jak je tworzyć pokazuję min. w swoim kursie efektywnej nauki.  

2.Zadawaj pytania! 

Zadawanie sobie pytań podczas nauki jest niesamowicie skutecznym sposobem na zapamiętanie informacji! Wiesz dlaczego? Bo mózg jest strasznie ciekawski. Mózg to jest taka ciekawska baba! I jak zadasz mu pytanie, to on myśli i szuka odpowiedzi i kombinuje. I właśnie dał się wrobić! Bo przed chwilą jeszcze nudziła go nauka, a teraz proszę jak sam chce się dowiedzieć!  Podczas nauki pytaj go: Jaki to ma wpływ na mnie, jakie były tego skutki, jak to można wykorzystać, dlaczego to się stało, co mogę zrobić z tą wiedzą, …. Dzięki pytaniom przestaniesz zdobywać suche informacje w stylu „W ludzkim ciele istnieje taka komórka” albo „Ok istnieje taki wzór” i koniec.  Np. na kierunkach medycznych można każdą odpowiedź na takie pytanie odnosić do tego, jak dana wiedza może pomóc Twojemu przyszłemu pacjentowi! Takie powiązanie abstrakcyjnego materiału z codziennością jest szalenie ważne, jeżeli chcemy go zapamiętać na bardzo długo, a nawet na zawsze! Nawyk zadawania sobie pytań podczas nauki jest też mega fajnym sposobem, na wymyślanie potencjalnych pytań na egzaminie. To sprawia, że coraz mniej pytań podczas testów Cię zaskakuje. Bo przecież wcześniej sama je wymyśliłaś i odpowiedziałaś na nie! Czytając podręcznik czy książkę myśl o tych pytaniach. Np.  Oooo, na bank każe wymienić 3…. Ooo, tu pewnie zapyta o to skąd bierze się…. Dzięki temu będziesz mieć lepsze wyniki w nauce!  
  1. Często rób przerwy!

Naukowcy sprawdzili, że najlepiej zapamiętujemy przez pierwsze i ostatnie 20 minut nauki. To co jest w środku nam umyka. Siedzenie godzinę w książkach to zdecydowanie za długo! Mózg się nudzi, nie chcę pamiętać tego, co długie monotonne i takie same. Z tego powodu należy mu urozmaicać życie. Niech nie myśli „Siedziałem cały dzień przy biurku”. Niech ten dzień wygląda dla niego tak „Nauczyłem się X, potem robiłem kanapkę, nauczyłem się Y, potem byłem na spacerze, nauczyłem się Z, potem tańczyłem w pokoju”. Takie rzeczy mózg chce pamiętać! Przerwy najlepiej robić co 20-45 minut. Wszystko zależy od tego, jak szybko się koncentrujesz. Najlepiej robić 3 przerwy po 5 minut, a kolejną 15 minutową. Potem znowu 3×5 minut i znowu 15. Dobrze jest zrobić sobie też jedną dłuższą przerwę i np. zdrzemnąć się przez 30 min. W trakcie przerwy nie wysilaj się umysłowo. Poruszaj się trochę, dostarcz mózgowi tlenu! Osobny artykuł na temat przerwy w nauce przeczytasz  – tutaj Do następnego czytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *