Jak wykorzystać social media do nauki? 5 rewelacyjnych sposobów!

jak wykorzystać social media do nauki

Mówi się, że media społecznościowe to wróg efektywnej nauki. Jakoże uwielbiam patrzeć na naukę inaczej, często przewrotnie, tak jak to był w przypadku tekstu o tym, co Mozart robi ze studentkami, to i tym razem nie mogłam się powstrzymać, by podważyć ogólną opinię. Otóż moi drodzy, mózg lubi kiedy jest miło, pozytywnie i przede wszystkim ciekawie. Mózg nie lubi wiszenia nad książkami, bo nudzi go to niezmiernie. Jednak bardzo, ale to bardzo interesuje go to, co dzieje się na Facebooku czy Instagramie. A tam się przecież dzieje! Umysł dostaje wtedy niesamowitych ruchów i z przyjemnością zapamiętuje, kto ostatnio wyszedł za mąż, komu urodziło się dziecko i jak to słodki piesek uroczo przepraszał za pogryzioną sofę. Potraktujmy więc mózg jak małe dziecko i zróbmy go w konia. Zaprośmy go do mediów społecznościowych a tam, bach! NAUKA, WIEDZA, ROZWÓJ. Mówię Wam, nie skapnie się.

Jak wykorzystać media społecznościowe w efektywnej nauce?

Kto lubi, tego zapraszam do obejrzenia filmu, a wersja tekstowa poniżej. 😉

Zdaję sobie sprawię, że wiele osób obawia się publikowania tego jak się uczy na Facebooku czy Instagramie. Konto można jednak założyć za darmo, więc nie widzę problemu, w założeniu sobie np. osobnego profilu, najlepiej na Instagramie, który będzie Waszym miejscem do gromadzenia wiedzy. Nie potrzeba żadnych odbiorców, ale jeżeli wyjdzie z tego przy okazji studygram, to też fajnie. ?

1. Live

Przepiękny sposób na mobilizację do nauki. Jeżeli decydujesz się na naukę na żywo, czyli opowiadanie tego, czego się uczysz, to nie masz żądnej wymówki! Live trwa! Nawet jeżeli ogląda go tylko kilka osób, to jednak obserwują one Twoje poczynania. Nie możesz więc zapatrzeć się w okno analizując ostatnią rozmowę ze znajomym, nie możesz rozmyślać o życiu i śmierci i co najzabawniejsze, nie możesz przeglądać Facebooka!

Live’a można prowadzić w 2 osoby. Możesz to wykorzystać i uczyć się ze znajomym. Wiadomo, że w towarzystwie raźniej. Wydawałoby się, że na Skypie możecie zrobić to samo, jednak na Skypie nie ma już nikogo, kto mógłby Was „kontrolować”. Łatwiej wtedy jest zejść z tematu i trochę poplotkować.  A podczas live’a nie zaczniecie przecież rozmawiać o prywatnych sprawach, ponieważ zobligowaliście się, że w tym czasie będziecie się uczyć. Jeżeli chodzi o mobilizację do nauki, to trudno wyobrazić sobie lepszą.

2. Stories

Dla mnie to totalnie fenomenalny sposób na efektywną naukę regularność. Bardzo małym nakładem czasu możemy uzyskać ogromne efekty. Jest to fantastyczna możliwość, której bardzo brakowało w przeszłości. Coś podobnego można oczywiście robić na Snapchacie, ale uważam, że Instagram Stories znacznie wyprzedzają Snapa w tej kwestii. Na Instagramie możecie publikować Stories – 15 sekundowe filmiki, w których opowiadacie wiedzę zdobytą podczas wykładu lub lekcji. Po opublikowaniu takiej Stories nie znika ona po 24 godzinach, a zapisuje się w archiwum! To oznacza, że od teraz możemy mieć ze sobą zawsze i wszędzie turbo notatki działające na zmysł słuchu, oprawione w lubiany przez nas Instagramowy design! Ale jest jeszcze lepiej!

Teraz ze Stories można tworzyć grupy! To znaczy, że masz możliwość stworzenia osobnych historii przedmiotów, które będą zapisane w jednym miejscu i będą wyświetlać się w chronologii ich zapisywania za każdym razem, gdy będziesz je odtwarzać. I wyobraź sobie, że po całym semestrze oglądasz Stories ze streszczeniami lekcji/wykładów, które nagrywałeś po każdych zajęciach. W krótkim czasie jesteś w stanie przypomnieć sobie ogólny zarys materiału! Sam fakt streszczania wiedzy zaraz po zajęciach już Ci bardzo pomógł, bo takie przetwarzanie wiedzy na własny język to bardzo dobry sposób nauki. Teraz musisz skoncentrować się na szczegółach, które zwykle składają się na 20% wiedzy. Uważam, że ta metoda wykorzystania mediów społecznościowych do efektywnej nauki ma ogromny potencjał i czekam po prostu aż zaczniecie go wykorzystywać!

jak wykorzystać social media do nauki

3. Hashtagi

Na pomysł wykorzystania hashtagów do efektywnej nauki wpadła Ania Kęska z aniamaluje.com. Bardzo mi się ten pomysł spodobał, więc wymienię go w tym tekście. Chodzi po prostu o to, żeby sprawdzać tłumaczenia słów, gdy wybieramy hashtagi do zdjęcia. Umieszczając hashtagi w języku, którego się uczymy możemy łatwo i przyjemnie rozbudować słownictwo. Cóż może być prostszego? Z czasem nie będzie Ci się już chciało sprawdzać po raz enty danego słówka i wygodniej będzie je zapamiętać. Zrobisz to z lenistwa. 😉

4. Studygram

Nie służy bezpośrednio do uczenia się, ale śledzenie studygramów, które nawiązują tematyką do Twoich zainteresowań jest bardzo motywujące! Oglądanie postępów innych osób, inspirowanie się ich pięknymi notatkami, słuchanie przemyśleń na temat nauki, to wszystko wspomoże budowanie wewnętrznej motywacji. Prowadzenie własnego studygrama, to znowuż zobowiązanie się przed obserwatorami do regularnej nauki. Wiesz, że ktoś Cię obserwuje, że czeka na zdjęcia notatek, na Twoje przemyślenia dotyczące konkretnego materiału. To taka mała presja, ale nieszkodliwa. Dobry i zdrowy kopniak, który motywuje do działania!

(Jeżeli powadzicie studygramy podzielcie się nimi w komentarzach!)

5. Grupy na Facebooku

Najbardziej oczywisty ze wszystkich podpunków, ale po prostu wypada o nim wspomnieć. Grupy na fejsie są bardzo motywujące i pomagają w rozwiązaniu wielu problemów. Tak jak nasze życzliwe studenciaki na Studenci – Grupa Wsparcia. Fajnym rozwiązaniem jest zakładanie własnych – mini grup wsparcia ze znajomymi, gdzie po prostu będziecie wymieniać się swoimi problemami. Jeżeli czegoś nie zrozumiecie, możecie zapytać na grupie, możecie wysyłać notatki, rozwiązywać wspólnie zadania, motywować się do nauki. Wiem, że pewnie większość z Was już takie miejsca posiada, ale jeśli choć jedna osoba nie, to gorąco ją do tego zachęcam! 😉


Nawet nie wiecie, jak jestem ciekawa tego, czy zdecydujecie się na wykorzystanie mediów społecznościowych w codziennej nauce. Dajcie proszę znać, czy będziecie to robić i w jaki sposób! A może już to robicie? ? Bo w sumie to nie wiem, czy odkryłam wszystkie Ameryki, czy może ktoś z Was mnie zaskoczy, jakimś ekstra pomysłem na użycie social mediów do nauki? Czekam z niecierpliwością! A że takimi fajnym sposobami warto się dzielić, to przypomnę, żebyście podesłali ten artykuł chociaż jednej osobie, której by się spodobał. Będę wdzięczna! Życzę Wam motywacji i samiutkich sukcesów w nauce!

PS Kto ma studygrama, niech nie zapomni się nim pochwalić!

Do następnego czytania!

Ania

Więcej super sposobów na naukę w zakładce: Jak się uczyć?

14 odpowiedzi

  1. Nie wiedziałam, że InstaStories się zapisują! ;o To nowość, muszę to sprawdzić 🙂
    Moim najlepszym sposobem do nauki są kolorowe notatki, nigdy nie używałam technologii do nauki, przeważnie się od niej odcinałam, aby nie rozpraszała. Bo jakby nie patrzeć, aby wejść na Instagrama musimy mieć dostęp do neta. Chcąc nie chcąc przeważnie w tle jesteśmy zalogowani na Facebooku, Snapie i innych aplikacjach, które rozpraszają uwagę (no chyba że specjalnie się wylogujemy).

  2. Pomysły nietypowe i brzmią skutecznie, aczkolwiek nie jestem tak social medialna, żeby je wykorzystywać – insta nawet nie mam. Sama wykorzystuję do rozwoju fejsa – obserwuję kilku znajomych, kilku rysowników i mnóstwo materiałów edukacyjnych. Czasopisma, portale literackie, wydawnictwa, stronki o kosmosie…
    Dodatkowo lubię projektować mieszkania na pewnej stronie do tego służącej, gdzie też się je opisuje, więc trenuję angielski na nazwach mebli, stylów i na ładnych opisach tego, co akurat stworzyłam 😀

  3. Też wykorzystuję Instagrama do nauki, ale inaczej niż Ania 🙂 mam zaobserwowanych dużo zagranicznych blogerek, które piszą opisy w językach, których się uczę. Zawsze czytam te opisy i tłumaczę słówka, których nie rozumiem, a na końcu piszę jakiś ambitny komentarz 😀

      1. To jeszcze nie jest powiedziane. Ciągle się uczę!!! Tym razem przymierzam się do zdania uprawnień geodezyjnych :))) Poszerzanie swojej wiedzy jest bardzo uzależniające. Przynajmniej dla mnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *